تفاوت پارکت لمینت با کفپوش

برای خیلی از دوستان و مشتریان عزیز همیشه این سوال مطرح بوده که تفاوت پارکت لمینت با کفپوش چیست؟ و ما در این مقاله در نظر داریم که به رفع ابهامات در این رابطه بپردازیم.

بار ها و در خیلی از منابع صحبت های زیادی بین تفاوت های پارکت چوب طبیعی و لمینت شده است و همچنین مسائل فنی و قیمتی مطرح شده است و ما نیز اگر مجالی باشد به آن خواهیم پرداخت زیرا که تفاوت های فاحشی بین این دو وجود دارد بالاخص از بعد اقتصادی زیرا پارکتی که از جنس چوب طبیعی میباشد بسیار گرانتر است.

ولیکن در ارتباط با کفپوش و پارکت لمینت اختلاف قیمت در این حد نبوده و قابل بحث میباشد.

مهمترین تفاوت پارکت لمینت با کفپوش

1- مهمترین تفاوت پارکت لمینت با کفپوش جنس و ساختار تشکیل دهنده آن است.

تفاوت پارکت لمینت با کفپوش

کفپوش از جنس PVC، که نوعی پلاستیک است تشکیل شده است و با خصوصیات منحصر به فرد پلاستیک؛ در صورتی که پارکت لمینت از جنس HDF یا همان الیاف فشرده که از مشتقات چوب بوده و از این بابت بسیار مرغوب میباشد و عاری از هر گونه آلودگی های محیطی میباشد.

2- کفپوش های PVC از دو نوع تایلی و رولی در بازار موجود میباشد که ابعاد تایلی آن به صورت 15 سانتیمتر در 90 سانتیمتر میباشد در صورتی که در مورد لمینت فقط و فقط به صورت تایل و در کلاسهای تردد متنوع عرضه میشود.

کفپوش

3- مورد بعدی بحث ضخامت این دو کالا میباشد که در مورد کفپوش ضخامت آن معمولا 2 و یا 3 میلیمتر است در صورتی که برای لمینت ها ضخامت های بین 7 تا 12 میلیمتر در بازار موجود میباشد.

4- تفاوت بعد در مورد نصب این دو کالا می باشید که برای نصب کفپوش PVC احتیاج به چسب بوده و باید به کف چسبانده شود که خود این پروسه چسباندن بسیار مسئله داشته که از این بین میتوان به بوی بسیار تند و زننده چسب و همچنین موضوع اشتعال پذیر بودن چسب مصرفی و تولید گاز با خطر اشتعال اشاره کرد، البته در حال حاضر چسب های جدیدتری نیز به بازار عرضه شده که بوی تند و زننده آن به نسبت چسب های قبلی کمتر بوده ولیکن در چسبندگی بسیار ضعیف می باشد و بعد از مدتی کفپوشهای PVC بلند می شوند و همچنین بعد از نصب نیز به سرعت قابل استفاده نمی باشد و تا خشک شدن چسب کفپوش ها باید صبر کرد. البته این نکته را هم باید متذکر شد که بوی چسب تا روز ها پس از نصب در فضای مورد نظر وجود دارد.

اما در مورد پارکت لمینت ها به هیچ وجه اینگونه نمی باشد و برای نصب احتیاج به هیچ گونه چسب نیست و بلافاصله پس از نصب میتوان از آن استفاده کرد و از حس دلپذیر چوب لذت برد.

5- تفاوت بعدی میزان مقاومت در برابر آب میباشد؛ کفپوش PVC به علت اینکه هسته اصلی تشکیل دهنده آن از جنس پلاستیک می باشد قابلیت شستشوی مسقیم با آب را دارد و  این را میتوان تنها مزیت فنی کفپوش PVC دانست و اما سوالی که ایجاد میشود اینکه آیا واقعا در منزل ایرانی احتیاج به شست و شوی کف با این حجم آب هست یا خیر؟!

در حالی که پارکت لمینت از مشتقات چوب تشکیل شده و آب را حد اکثر تا 24 ساعت بیشتر نمی تواند تحمل کند و شست و شوی آن باید با تی نخی مرطوب صورت بگیرد.

6- موضوع اختلاف بعدی اینکه پارکت لمینت را بعد از نصب و استفاده می توان مجدداُ از هم جدا کرد و در جای دیگر مورد استفاده قرار  داد و همچنین پس از جداسازی، کف به هیچ عنوان آسیب نمیبیند.

در صورتی که کفپوش PVC را نمی توان بعد از نصب جدا کرد و در جای دیگر مورد استفاده قرار داد.

همچنین با توجه به استفاده از چسب قدرتمند و مخصوص کفپوش PVC پس از جداسازی قطعا کف خیلی خوبی همانند اول نخواهیم داشت.

7- مورد بعدی تفاوت در ظاهر و زیبایی هر یک از کالاها میباشد که در زمان سفارش و دیدن مدل ها شاید هر دو کالا از نظر زیبایی یکسان به نظر برسد ولیکن قطعا بعد از نصب و قرار گرفتن در کف فضای مورد نظر کیفیت و ظاهر پارکت لمینت بسیار جذاب و از نظر نگاه بصری جلوه خیلی بهتری خواهد داشت.

8- کفپوش PVC به دلیل  ضخامت کم و خاصیت ارتجاعی آن جهت نصب به زیر سازی اولیه و صاف نمودن کف نیاز دارد و در صورتی که زیر سازی درست انجام نشود تمام پستی و بلندی های کف از پشت کفپوش احساس خواهد شد ولیکن در مورد پارکت لمینت ها همین که کف مسطح باشد کافیست و نیازی به زیر سازی به آن شکل ندارد و بر روی فوم های مخصوص به خود نصب میشود که خود این فوم ها به صورت مجزا قابل بحث بوده و برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به اینجا مراجعه فرمایید.

9- پارکت لمینت پس از نصب به علت فاصله ای که از دیوار باید داشته باشد که به در اصطلاح به آن درز انبساط می گوییم حتما نیاز به قرنیز و یا اسکوتی دارد ولیکن استفاده از قرنیز پس از نصب کفپوش PVC الزامی نداشته و فقط از بعد زیبایی میتوان از آن استفاده کرد.

10- دیگر تفاوت پارکت لمینت با کفپوش اختلاف قیمت بین این دو کالا می باشد که بسیار حائز اهمیت است به صورتی که هزینه خرید کفپوش PVC کمتر از هزینه خرید پارکت لمینت میباشد که اما هزینه های جانبی در نصب کفپوش PVC از جمله هزینه چسب و دستمزد بالاتر نصاب این اختلاف قیمت را به حداقل می رساند و در نهایت قیمت کفپوش PVC را به قیمت پارکت لمینت میرساند.

11- مقاومت سایشی در برابر خط و خش از دیگر تفاوت ها بین این دو کالا میباشد و اینکه تا چه حد در مقابل اجسام نوک تیز استحکام دارند که از این بابت کفپوش های PVC نسبت به پارکت لمینت ها بسیار حساس تر می باشند و به راحتی مورد آسیب قرار میگیرند در حالی که پارکت لمینت ها به علت دارا بودن لایه اکسید آلومینیوم استحکام بیشتری داشته و در مقابل خط و خش ها بسیار مقاوم میباشد.

کلام آخر

چکیده موارد بالا را در مورد تفاوت پارکت لمینت با کفپوش میتوان به صورت کلی به این شکل مطرح کرد که :

الف) مزایای پارکت لمینت

  1. استحکام بیشتر در مقابل خط و خش
  2. نصب سریع
  3. قابلیت نصب مجدد
  4. عدم نیاز به زیر سازی اولیه
  5. القا حس دلپذیر طبیعی چوب
  6. مقاوت بیشتر در مقابل نور خورشید
  7. قابلیت تعمیر و تعویض تایل

ب) مزایای کفپوش PVC

  1. قابلیت شست و شو با آب
  2. قیمت اولیه کمتر